Apertae Musarum ianuae







Apertae Musarum ianuae



Това не е професионален блог или блог правен от професионалист. Това са моите импровизации според личния ми вкус и вкусовете, които предпочита моето семейство. Всичко е направено с любов и ентусиазъм.

вторник, 31 август 2010 г.

Пилешки хапки в соев сос

Това е едно вкусно и лесно ястие. Може да се съчетае с различни гарнитури. Според мен това е най-бързото решение при неочаквани гости с което можем да се представим на ниво. Освен това пилешкото месо (особено пилешките гърди) са може би са най-полезното месо и се препоръчват от редица диетолози.  Важно е обаче, ако се стремим към полезна и диетична храна да запомним, че пилешкото месо трябва да е без кожа т.като в нея има прекалено много мазнини. Ако рецептата обаче го позволява може да отстраним кожата чак след приготвяне на месото и така можем да използваме по-малко допълнителни мазнини. Пилешкото месо е много богато на протеини, желязо, магнезий, цинк, фосфор, калций, витамин В3.  Добре е в менюто на децата наред с другите храни да се включва и пилешко месо т.като подрастващият организъм има нужда от повече протеини.

Рецептата която предлагам днес  се приготвя с пилешки гърди. Продават се замразени и охладени. Когато се купуват охладени е важно да се огледа за жълтеникав цвят и ако миризмата му е тежка и неприятна е по-добре да не си правим експерименти със здравето (дори опаковката да е  в срок на годност). Не е добре и да се купуват  мариновани меса, каквито се предлагат по всички по-големи хранителни магазини. Лично мое  убеждение е, че в голяма част от случаите месото е с приближаваща дата на крайният срок или недобре транстортирано и чрез маринатата това се прикрива.

Продукти:
- 800 гр пилешко бонфиле (за 3 порции)
- сока от 1 изцеден лимон
-соев сос
- чер пипер, олио

Приготвяне:
Месото се измива и нарязва на хапки. Овкусява се с черен пипер, лимоновия сок и соев сос. Има разлика в това какъв соев сос ще се използва. Ястието след това ще премине термична обработка и затова аз използвам тъмен соев сос. Не осолявам месото т.като соевият сос е достатъчно солен, а за добра фигура не се препоръчва да се прекалява със солта (също мое убеждение - солта при хора с наднормено тегло е по-силен фактор от сладкото! Седнете поне веднъж на маса с по пълничък човек и наблюдавайте хранителните му навици. В 9 от 10 случая ястието се осолява, каквото и да е дори и преди да се опита на вкус. Солта спомага за образуване на целулит).
Така овкусено оставям месото да престои от 30 минути до един час. След това приготвям на сгорещен тиган с много малко мазнина или на тефлонова плоча. Внимавам да обърна хапчиците от всички страни, защото термичната обработка е особено важна за хората, които консумират всякъкъв вид месо т.к по този начин се избягват голям брой заразявания (примерно от птичи грип, тении и други)

Приятен апетит!


Материала не е медицински. При нужда се обърнете към специалист!

понеделник, 30 август 2010 г.

Пилешки бутчета по селски

Продукти:
- 4 пилешки бутчета
-1 глава лук
- 1 морков
- 1/2 глава целина (може и листа)
- 1 малък патладжан
-1 малка тиквичка
-2 пресни чушки (по възможност различни цветове)
- 2 домата
-няколко маслини без костилки
-олио, сол


Приготвяне:
Пилешките бутчета се измиват и разделят на две (копанче и горно бутче). Задушават се с малко мазнина до полуготовност. Към тях се прибавят нарязаните на кубчета лук, морков, глава от целина (ако се ползват листа, те се слагат по късно) и малко вода.Слага се сол на вкус и  всичко продължава да се се задушава под затворен капак. Когато са готови зеленчуците към тях се добавят нарязаните също на кубчета патладжан, тиквичка и чушки. Аз при възможност използвам чушки с различни цветове т.като имат различен състав  на витамините, а и колкото "по-шарена" е една манджа толкова повече аплодисменти получава после :) 
Доматите се обелват и настъргват. Добавят се към ястието и се сгъстяват (може с малко брашно или се оставя да къкри на слаб огън до сгъстяване). Добавят се няколко маслини без костилка и всичко се оставя на слаб огън още 15 - 20 минути до готовност. Когато се махне от котлона се поръсва със ситно нарязан магданоз и/или целина.
Добър апетит!

неделя, 29 август 2010 г.

Рибена чорба


Продукти:
- риба (шаран или толстолоб)
- 1 глава лук
-1 морков
- 2 картофа
- 1 обелен домат
- лимонов сок
- девисил
- ориз
- олио, сол
- чер пипер, целина (според вкуса)

Приготвяне:
Най-подходящите (според мен) риби за чорба са големите : шаран, толстолоб, сом. За рибената чорба аз използвам главата и опашката на една голяма риба, които в повечето случаи не  се използват за други рецепти.
Месото се измива добре и се сварява. Вади се от водата и се остава да изстине. В това време се задушават в съвсем малко вода нарязаните на кубчета лук и морков. Когато са готови към тях прибавям бульона от рибата (водата в която е варена). Картофите се обелват, нарязват се на малки кубчета и се добавят.Подправя се със лъжичка сол и малко олио. Когато се сварят картофите  се добавя обеления и нарязан на кубчета домат и съвсем малко ориз (2-3 супени лъжици). Докато се варят се обезкостява рибата и се изчиства от кожи. Добавя се при зеленчуците и се подправя с девисил  и малко изцеден лимонов сок. Аз предпочитам девисила да е пресен, но може да се ползва и изсушен. По желание може да се добави целина и черен пипер. След като се добави всичко чорбата се вари около 20 минути на слаб огън. Истинската рибена чорба не се застройва.
От рибари съм чувала, че най-вкусна рибена чорба става, когато рибата се свари във вода от реката в която е плувала. Лично аз досега не съм пробвала (и се съмнявам, че ще пробвам). И въпреки, че рибената чорба не ми е по рибарски тя е едно от любимите ми ястия.

Приятен апетит!

петък, 27 август 2010 г.

Мързеливи закуски

Срещала съм тези закуски под имената "Мързеливки" и "Добружанки". Много са бързи и лесни за приготвяне.

Продукти:
-1 лъжица сода
- 2 чаени чаши брашно
- 1 чаена чаша кисело мляко
- 1 чаена чаша натрожено сирене
- мазнина

Приготвяне.
В дълбок съд се смесва содата, брашното, киселото мляко и сиренето. Всичко се бърка с лъжица (не се меси). Получава се нехомогенна  смес. Със силно намазнени ръце от така получената смес се оформят топчета и се поставят в намазнена тавичка. На всяко топче се прави вдлъбнатина отгоре с пръст и в нея се слага малко мазнина. Аз съм сложила и топено сирене, но освен него може да се постави обикновенно сирене, кашкавал, колбас и други според вкуса.
Пече се в загрята фурна на 200 градуса, около 20 минути.
Приятен апетит!

четвъртък, 26 август 2010 г.

Домашно маринована риба

Маринатата е подходяща за различни видове риби. Аз съм я изпробвала на шпроти, скумрия (на шайби), филе от хек, филе от бяла риба. Снимките са на последните мариновани шпроти.
Продукти:
- 1 кг сурови шпроти
- около 500 мл олио
- около 500 мл оцет
-сол
-дафинов лист
- 2 глави лук

Приготвяне:
Шпротите се измиват добре и се изчистват. Постанят се в тенжарка и се осоляват обилно. Тенжарката се прибира в хладилника и се оставя да престои 24 часа.
На другия ден рибата се измива добре и се залива с вода. Трябва да престои така 1 час. След това се вади и отцежда от водата и се залива с оцет. Трябва да се покрие, затова количеството оцет което съм написала е приблизително. Така залята рибата се оставя да престои около 1 час. След това се вади от съда  и отцежда. Отново се  нарежда в тенжарката като се  слага и нарязан лук на шайби и дафинов лист. Залива се с олио (количеството е такова, че да покрие рибата). Прибира се в хладилника и се консумира след 4-5 дни.

Идеално мезе за водка и ракия.
Приятен апетит!

сряда, 25 август 2010 г.

Огретен


Продукти:
- 1/2 кг картофи
- 1 тиквичка
- 1 чушка
-1-2 домата
- сос бешамел
- 200 гр настърган кашкавал
-200гр краве сирене
-олио, сол, магданоз
-няколко зелени маслини (за украса)
Приготвяне:
Картофите се нарязват на кубчета, сваряват се и се отцеждат от водата. Тиквичката, чушката и домата се изпържват и се подправят със сол на вкус. Всичко се смесва и към него се добавя сос бешамела. Обърква се добре и се реди в гювечета, като се слага ред от сместа и ред натрошено сирене. Всичко се запича на фурна. Когато е готово се слага отгоре натрошен кашкавал и се оставя още малко във фурната докато се разтопи. Поръсва се с магданоз и се украсява с маслини.
Поднася се топло и си подхожда с доматена салата. Приятен апетит!

вторник, 24 август 2010 г.

Кьопоолу

Според речника на чуждите думи в българския език думата "кьопоолу" (köpekoğlu) идва от турски и означава"кучи син, подлец"Същият речник дава второ значение на думата като вид ястие от печен патладжан.
Кьопоолуто е типично за българската кухня ястие. Съществуват редицаразлични  рецепти за приготвунето му. Полезно ястие е поради съдържанието на редица витамини, фосфор, калций, желязо, сяра и хлор, които са съставка на патладжана. Чушките пък са богати на витамините А и С, използват се в превенцията за рака,  стимулират стомашните секреции, благоприятстват отделянето на газове в червата и действат като мощен съдоразширител на кръвоносната система, полезни са за паметта.


Продукти:
- 1 кг пипер
- 1 кг патладжан
- 1-2 големи домата
- 300 мл олио
- магданоз, сол

Приготвяне.
Пипера и патладжана се изпичат, измиват и обелват. Нарязват се на кубчита. Към тях се добавя домата също нарязан на кубчета и магданоза, нарязан на дребно. Слага се сол  на вкус. Олиото се загрява в тиган и след това с него се заливат продуктите. Всичко се обърква добре и е готово за консумиране. По желание може да се добави чесън.  За украса може да се използват черни маслини, краве сирене или стръкчета магданоз. Може да се използва като разядка или като гарнитура към месо приготвено на скара.

Забележка: Ястието не бива да се консумират от болни със стомашно-чревни заболявания поради голямото им съдържание на мъчно смилаема целулоза. Не се препоръчват и при болни с оксалтни и уратни камъни, при редица нарушения на обмяната на веществата, като подагра, артрити, затлъстяване и др.





При нужда се посъветвайте със специалист.  Материала няма медицинска стойност.

Подправките част 2 (целина)

Целина - родина на целината е средиземноморието. Отглеждана е от римляни и елини. По-късно се появява и в Азия. През средновековието е забранена от флорентинските монаси по неизвестни причини. Отново започва да се използва в Европа от 15-16 век. Използва се в храненето и медицината. Използват се корените, семената  и листата.
Целината съдържа съединения, наречени кумарини, които способстват за предотвратяване на вредите, които свободните радикали нанасят на клетките, като по този начин намаляват възможностите за мутации на клетките и появяване на ракови образувания. Освен това тя е богата на витамин С;  има потенциални ползи при намаляване на кръвното налягане; има действие на диуритик; богата е на калий и натрий (минерали способстващи за  регулиране на течностите в организма). Целината е позната и като афродизиак и влияе положително най-вече на мъжката потентност.


снимка - от Google
Полезно:
Корените на  целината  са  полезна подправка. Лично аз ги използвам най-често за подправка към пилешка супа. Придават и неповторим аромат. Може да се използват в бульони на различни месни и постни ястия. Начин на използване: коренът се измива добре и внимателно се отстранява с нож кафявата му част (обелва се).  За да се запазят полезните му съставки се вари в гореща вода в напълно затворена тенжара.Бульона в който е сварена целината е богат на витамини и може да се използва за приготвяне на различни сосове и пюрета. Целината може да се пече, задушава, пържи.
Стеблата  и листата  на целинта са отлична подправка  в суров вид към различни салати, задушени ястия от месо или като гарнитура към различни ястия.Аз ги използвам към почти всяко ястие от пилешко месо. В народната медицина листата от целината се употребяват  при ревматизъм, шипове, за увеличаване на апетита и подобряване на храносмилането.
Семената от целина се използват по рядко в домакинствата. Съществува и т.нар сол от целина, която се приготвя именно от семената (понякога и корени) и може да се използва към всяко ястие, но  не може да се съхранява дълго време.
снимка - http://receptite.info/


Освен като подправка към ястията от целината може да се приготви сок, богат на витамини и полезни вещества.Сок от  зелена целина елиминира възпаления, лекува изгаряния, рани и язви. Пресен сок от целина нормализира телесната температура и помага да се понася сухото, горещо време. Сок от моркови и целина осигурява необходимите витамини и минерали. Сокът от целина се прилага широко във фитотерапията. Препоръчва се при висока умствена и физическа преумора да се вземат по 1-2 супена лъжица преди ядене.Сок с мед се приема при заболяване на ставите, подагра, ревматизъм, дерматит, запек

Забележка: При консумиране на целина и лечение с нея да се има предвид, че приемана в по-големи дози или по-продължително време, тя дразни лигавицата на стомаха и червата. Целината не се препоръчва при камъни и пясък в бъбреците и пикочния мехур.

Материалът е подбран от мен и няма медицинска стойност. При нужда се посъветвайте със специалист.

понеделник, 23 август 2010 г.

Солени кифлички с маслини


Продукти:
- 1 пакетче суха мая (или 1/2 кубче прясна мая)
- 200 мл прясно мляко
- около 500 гр брашно
- 1 яйце
- 100-150гр краве сирене
-1 глава лук
- 1/2 чаена чаша черни маслини без костилки,
- олио, захар, сол

Приготвяне:
Маята се слага в 50 мл хладно мляко заедно със солта и захарта за да "шупне". Добавя се останалото мляко, белтъка от яйцето и брашното. Замесва се тесто. Тестото се  прави на топка и се омазнява. Оставя  се да втаса на топло около 20-30 минути. През това време се приготвя плънката.

Приготвяне на плънката: Лука се нарязва на ситно и се задушава. Към него се добавят ситно нарязаните маслини (оставят се 2-3 маслини, които не се добавят в сместта), а след тях и  натрошеното сирене.

Втасалото тесто се разделя на  две топки. Отново се омесва. Едната топка се омазнява и се оставя настрани. Втората топка се разстила с ръка и към нея се добавят заделените на страна маслини (също нарязани на малки парченца). Тестото се меси докато маслините  се смесят равномерно с него.  Разточва се на тънък кръг  и се омазнява.
Взема се втората топка тесто и също се разточва на кръг, голям колкото първия и се поставя върху него. Тестото се реже на триъгълници :
Поставя се плънката  отгоре и всеки триъгълник се завива от широката към тънката част, като леко се придърпва в страни. Кифличките се намазват с жълтък разбит в малко мазнина.
Готовите кифлички се пекат в  тавичка намазана с олио и поръсена с брашно в загрята фурна на 180 градуса.
Приятен апетит!

неделя, 22 август 2010 г.

Жълт ориз със зеленчуци


Продукти:
- 2 ч.ч ориз
- 1 глава лук
- 50 гр царевица от консерва
- 50 гр грах от консерва
- 1 морков
- 1 ч.л куркума
- олио, сол, захар

Приготвяне:
Лука  се нарязва на дребно, а моркова на колелца и заедно се задушават на слаб огън. Към тях се добавя 1 ч.л куркума. След като са готови се добавят граха и царевицата заедно с водичката от консервата. Слага се 1 л. сол и 1/2 л захар. След като са готови се добавя оризът с вода. Ако водичката от консервата не е извряла съотношението вода/ориз, което се добавя е 2/1, ако вече е извряла 3/1. Ястието ври на слаб огън до готовност и при нужда се добавя още вода. Когато стане готово се маха от огъня и се остава за 30 минути под захлупен капак. Поръсва се нарязан магданоз.

 

събота, 21 август 2010 г.

Омлет с пресен пипер

Продукти:
- 2 яйца
- 100 гр краве сирене
- 2 пресни пиперки
- 50 гр кашкавал
-олио, сол

Приготвяне.
Пипера се нарязва на малки парченца и се изпържва с малко сол на вкус. В купа се смесват яйцата,  сиренето и изпържения пипер. Сместа се изсипва  в нагорещен тиган с намазнено дъно. Пържи се на тънък омлет. След като стане готов се поръсва с настъргания кашкавал и се завива, така, че кашкавала да остане отвътре. Украсява се с парченца домат.

петък, 20 август 2010 г.

Пълнени чушки с пушено сирене

Продукти:
1. 6 средно големи чушки
2. 150 гр краве сирене
3. 150 гр пушено сирене
4. 2 яйца
5. 1 домат

Приготвяне:
Настъргва се двата вида сирене и се разбърква с яйцата. Чушките се измиват и се почистват от семките. Сместта се пълни внимателно в чушките и накрая се слага по резенче домат във всяка чушка (за  да не изтича сместа при печенето). Готовите чушки се нареждат  в тавичка с малко мазнина и се пекат в умерена фурна.






четвъртък, 19 август 2010 г.

Крехки пържолки

Продукти:
1. Няколко свински пържоли от бут
2. 4-5 с.л соев сос
3. 2 с.л горчица
4. 1 с.л мед
5. 25 гр краве масло


Приготвяне:

Меда, соевия сос, горчицата и маслото се смесват в купичка до получаване на еднородна смес. Пържолите се мариноват с нея и се оставят да престоят  1-2 часа. Пече се на загрята (220 градуса) фурна. В конвекторна фурна са им достатъчни 10 минути.
Маринатата е подгодяща за телешко месо, както и за по жилави меса т.к от нея  ястието става крехко. При по-мазно месо не се добавя масло!

С добра гарнитура и чаша розе тези пържолки бързо стават любимо ястие :)

сряда, 18 август 2010 г.

Бърза, лесна, вкусна, лятна манджа

Това е най-лесната постна манджичка, която знам.

Постен гювеч
1. Няколко картофа
2. Две глави лук
3. Шепа бамя
4. Два патладжана
5. Малко зелен боб
6. Два домата
7. Прясна целина
7. Олио, сол

Не посочвам точен грамаж на продуктите, защото може да варира в зависимост от вкуса. Всичко се измива добре. Лука , целината,  патладжана и картофите се нарязват на големи парчета.Доматите се настъргват. Всичко се поставя в гювеч ( или йенска тенджара).  Слага се сол - 1 с л, малко олио и чаша вода. Слага се похлупака и се пече във фурна на 250 градуса. Не е необходимо да се разбърква. Ястието става за 1час  - 1.30 ч в зависимост от фурната. Може да се поръси с магданоз.





Най-често употребяваните подправки част 1

Лук - първи данни за използването на лук от човека са  5х г пр Хр. Култивирането му се смята, че е започнало 3 х г пр Хр в Египет. Египтяните са го използвали и за различни ритуали при погребенията и отдаване на почит на боговете. В средновековието лука е използван освен за подправка и за лекарство, а в някой случаи дори като разменна монета
Днес лука е класическа подправка. Важно е да се знае, че веднъж нарязан лука трябва да се употреби за да не изгуби своите хранителни свойства. Според някой медицински изследвания  се смята, че лука увеличава апетита.
Друга универсална подправка в България е магданоза. Магданоза е познат в Европа повече от 2000 години, но започва да се използва като подправка едва през средновековието.Подправката е богата на хлорофил, а той от своя страна е полезна за различни ензима в организма. Богат е на витамините A, C, K, а също така е добър източник на фолиева киселина. В медицината  се използва в производството на почистващи за кожата вещества и против лош дъх. Препоръчителен е за лица със сърдечни проблеми и проблеми със ставите. Не се препоръчва за хора, които страдат от бъбреци и жлъчка. Магданоза е и добра украса за ястията.
снимка - от Google

Копър -  друга добре позната подправка от древността. Копър се е използвал във Вавилон, древен Рим, Елада. Още от древността е смятано, че има лечебни свойства. Интересно е, че прабългарите от времето на хан Кубрат са палели жертвената клада на бог Тангра със стръкче изсушен копър. Днес се използва добре  за ястия от яйца, риба, млечни и зеленчукови салати, сосове, постни супи, ястия от пресни зеленчуци (картофи, тиквички и т.н). Използва се още в  различни видове трушии и стерилизирани краставички. Копъра се препоръчва за  лица с ленив стомах, безапетитие, запек с колики, задръжка на газове стимулира храносмилането, подобрява апетита, премахва коликите отхрачващо средство при бронхити и коклюш. Действието му е успокоително и се използва в медицината.

Този материал  е  подбран от мен и няма нужната медицинска тежест. За всякакви съвети и препоръки се обърнете към специалист.

вторник, 17 август 2010 г.

Славянски гювеч в домат

Пълнени домати

Продукти:
1. Няколко средно големи домата
2. 2 печени чушки
3. Глава лук
4. Ориз (по 1 супена лъжица на домат)

Приготвяне:
Доматите се измиват и им се отрязват капачетата. Издълбават се внимателно с лъжичка. В тиган със загрята мазнина се изпържва лука. Добавя се ситно нарязаните парчета от домат (сърцевината, която е извадена). Добавя се 1 ч.л захар и 1 л сол. След като изври част от соса се прибавя печен пипер нарязан на ситно. Запържва се и се добавя оризът. След като и ориза е готов  сместта се маха от котлона и се оставя да престои 5-10 мнути под затворен капак. Нарязва се магданоз на дребно и се смесва със соса.
Доматите се пълнят внимателно с лъжца и се запичат във фурна. В конвекторна фурна са им достатъчни 10 минути. Могат да се пекат с капачетата или без тях.

Най-вкусните милинки


Продукти:
1 мая суха (или 1/2 кубче)
2. 1 ч.л захар
3. 2 ч. л сол
4. 200 мл мляко
5. 100 мл вода
6. около 500 гр брашно
7. мазнина

За плънката:
1 яйце + 1 белтък се смесват с около 300гр натрошено сирене. Вторият жълтък се използва за намазване

Приготвяне:

От всичките продукти се омесва меко тесто и се оставя да втаса. След като втаса тестото се меси  отново и се разделя на около 10-12 топчета. Всяко топче се разтяга на ръка и в него се поставя плънка. Затваря се и се поставя с гладката част нагоре в омазнена тавичка. Оставят се отново да втасат. Намазват се с жълтък и се  пекат на 180 градуса. Може да се поръсят с настърган кашкавал, сусам, маково семе.. (зависи от вкуса). Може да се пекат в по широка тавичка с разстояние помежду отделните милинки или във формичка за мъфини. Тестото може да се използва и за  питка.

Забележка: Когато оставям тестото да втаса го намазнявам обилно за да не се получи твърда коричка.


Рецептата е по 3te...ki  и изпробвана от мен.


понеделник, 16 август 2010 г.

Никой не е по голям от хляба

С какво да започнем, ако не с хляба. На нашите геогравски ширини той се почита твърде много. И има защо. В хляба съдържа голям спектър от необходимите на човешкият организъм вещества. Не случайно е свързан с всеки обичай. Културата ни е запазила различни видове обредни хлябове за всеки голям църковен (и не само) празник, хлябове за делниците и за празниците. Не случайно думата "хляб" на български може да се използва като нарицателно име за храната въобще.

Всеки има тайнички рецепти за благоуханни питки и погачи. Споделете ги с нас


Пита със сирене:
Продукти:
- 400 мл хладка вода
- 1 яйце
- кубче мая
- 1 л сол
- 1 л захар
- мазнина

за плънката :
250 гр сирене

Омесва се тесто, което се разделя на 6-7 топчета. Топчетат се точат на тънки листи, намазват се с мазнина и се срязват отвън навътре та няколко места без да се достига до средата. Парченцата се обръщат на вътре и се точат още веднъж. По средата се слага натрошено сирене. Листите се напръскват отново с масло и се завиват. Пече се на 200 - 250 градуса. Може да се поръси със сусам.




Пълнени хлебчета
Продукти:
- 500 гр брашно
- 1 пакетче мая
- 1 лъжичка захар
- 1 л сол
- 250 мл прясно мляко
-100 гр масло
- 1 яйце

Плънка
шунка, кшкавал, кисели краставички, царевица
кетчуп или лютеница



Брашното, маята, солта и захарта се размесват добреЯйцата се разбиват с млякото, добавя се мекото масло и се смесва с брашното.
Омесва се меко тесто и се оставя да втаса 50-60 мин на топло, покрито с кърпа. Тестото се омесва още веднъж и се разделя на малки топки. Плънката се нарязва на малки кубчета. От всяка топка се оформя елипса в която се поставя плънка, след което се затваря. Елипсите се нареждат в намазнена тавичка с гладката част на горе. Намазват се с масло и се срязват леко. пекат се 20 - 30 мин на 200 - 250 градуса

Сач

Всички знаем, че освен да е вкусна храната трябва и да е красива и поднесена с любов. Една идея за това е сача.


Какво е сач? Сача е глинена плоча на която се пържат продуктите без мазнина. Може да се купи от почти всеки магазин за домашни потреби. Частите на сача могат да се закупят по отделно (метална стойка и глинена плоча), но за тези на които за пръв път предстои да приготвят вечеря на сач бих препоръчала да си купят и двете части.

Как се използва сача? Първото нещо което трябва да знаете, когато си купите сач е ЧЕ НА НЕГО НЕ МОЖЕ ДА СЕ ГОТВИ ВЕДНАГА. В противен случай рискувате сконфузна ситуация и много изхабени продукти. Глинената плоча трябва да се омазни добре и да се изпече на слаба топлина. Много неприятно и не добре ухаещо занимание. За тази цел аз използвам фурната. Ритуала се повтаря няколко пъти, а мазнината която поема глинената плоча е в очудващо голямо количество.

Хитринка за заети момичета! На сача се готви трудно. НО никой няма да разбере ако храната не е приготвена директно на сача, а само поднесена в него. Пригответе си храната на тиган, изсипете я в сача и аранжирайте. И вълка сит и агнето цяло. Нямате си идея колко усилия (и опарвания на гореща плоча) ще ви спести това, пък и така няма да се налага да печете предварително глинената плоча


Пиле със зеленчуци на сач.




Продукти:
1. Пилешки гърди
2. Моркови
3. Тиквички
4. Пресен пипер
Приготвяне:
Не посочвам мерни единици, защото в тази рецепта няма значение какво е съотношението.
Всичките продукти се нарязват на дълги тънки ивици (жулиени). Пилешкото месо се овкусява със сол, черен пипер, соев сос и изцеден лимонов сок. Зеленчуците овкусявам само със сол и малко мазнина. Слагам на сача пилешкото месо да се запече заедно с морковите, като от време на време обръщам парченцата за да не останат сурови от едната страна. След като станат готови добавям другите зеленчуци, като отново разбърквам. Ястието става бързо и лесно, но ако не ви се цапа може да приготвите пилешкото и зеленчуците в два отделни тигана и да ги смесите след това в сача. Ефекта е поразителен



Петльови мераци с брюкселско зеле

Продукти:
1. Една тарелка трътки
2 Едно пакетче брюкселско зеле
3. Два моркова

Приготвяне:
Трътките се измиват добре и се овкусяват със сол, соев сос, прясно изцеден лимонов сок и бира. Оставят се да престоят 30 - 60 мин след което се поставят на сача за да се изпекат. (Внимание, когато е нагрята повърхността върху която ще приготвяте трътките се получава "ефекта на пуканката"- т.е те подскачат). Морковите се обелват и сваряват цели.След като са готови се нарязват на колелца. Брюкселското зеле се задушава в отделен тиган и към него се прибавят нарязаните моркови. Когато са готови зеленчуците се нареждат по ръба на сача, като се редуват.

неделя, 15 август 2010 г.

Вкусно лято

Може ли постната лятна манджа да е вкусна? Може, може...


Чушки бюрек

Продукти:
-печен пипер
- 200 гр сирене
-1 домат
-2 яйца
- 1 лъжица брашно
-олио

Печения пипер се обелва и измива.  Пълнят се  с плънка от ситно нарязан домат и натрошено сирене. Прави се паната като на  2 яйца се разделят отделно жълтъците от белтъците и се разбиват. Към жълтъците се прибавя лъжица брашно. Смесват се белтъците и жълтъците. Чушките се топят в сместа и се пържат в загрято олио.
След като станат готови се  поръсват със ситно нарязан магданоз.



Весели домати
Продукти:
-Няколко домата
-крема сирене
- обикновенно  краве сирене
- 1 чушка


Отрязват се капачетата на доматите и се запазват. Доматите се издълбават внимателно с лъжица. Вътрешността на домата и чушката  се нарязват  на малки парченца. Добавят се към сиренето и крема сиренето. Прави се хомогенна смес и се пълни в доматите. Затваря се с капачето и се украсява с магданоз. Преди да се поднсе престоява за 1 час в хладилника.